פיתוח אפליקציות

קבל הצעת מחיר➘

Objective-C

מה זה Objective-C?

כפי שודאי ניחשתם, השם "Objective-C" מבוסס על שפת תכנות C, שכולל הוספת הרבה תכונות מנחות. השפה פותחה בסביבות שנות ה- 80 אבל זכתה להכרה ופופולריות עם עליית iOS.

מה הקטע של C? C++? C#?

Objective-C היא לא השפה הפופולרית ביותר מהנגזרת C. תחילה הגיעה C++, שתחילה נקראה "C עם Classes" (או: מחלקות – תכנות מונחה-עצמים). הרעיון היה להביא מחלקות ותכונות מנחות עצמים אחרות ל-C, ושפת C++ הפכה פופולרית הודות לשילוב כוחה של C ויתרונות הגמישות של תכונות מנחות. C# נוצר על ידי חברת מיקרוסופט במטרה לקחת את שפת C++ צעד אחד קדימה. תחילה, השפה הייתה דומה מאוד לשפה הפופולרית שנקראת Java, אף על פי שמאז הן הסתעפו בתכונות למרות שיתוף תחביר הליבה הזהה (Syntax). מה שמופלא בכל השפות הללו שנגזרות משפת C הוא, שמרבית תחביר הליבה הוא זהה. משתנים רבים לעיתים קרובות נקראים ומיושמים באותו אופן, ומילות מפתח וסמלים חשובים בדרך כלל חוזרים על עצמם.

מה הכוונה ב- “OBJECT-ORIENTED” ("תכונות מנחות")?

שפת תכנות ייעודית עבור הנחיית עצמים בנויה סביב הרעיון של אובייקטים. בעולם הפיזי, הביטו סביב החדר וחישבו על כל עצם כאובייקט. למשל, על שולחן העבודה שלי מונח ספל. כאובייקט, שמו הוא "ספל" ויש לו תכונות כגון צבע וכמה נוזלים הוא יכול להכיל. שפה מונחת-עצמים מאפשרת לנו להגדיר אובייקטים כגון ספלים ולגשת לתכונותיהם דרך הקוד. כמו כן, נוכל לשלוח מסרים לאובייקטים, כך שבנוגע לספל, יתכן וארצה לדעת האם הוא ריק מתוכן? נוכל ליצור ולטפל באופן בו אובייקטים מתנהגים באפליקציה שלנו. למשל, נוכל להשתמש באובייקט המצלמה לצלם תמונה. אובייקט המצלמה מייצג את המצלמה הפיזית של ה- iPhone, אבל בדרך שנוכל לקיים אינטראקציה בקוד.

objective-c

למה קוד Objective-C "נראה כמו זבל"?

שפת Objective-C שומרת על כל התכונות ותחביר הליבה (Syntax) של שפת C. התכונות המנחות עצמים שנוספו, נוספו במודל "Smalltalk", שבעזרתו אנחנו שולחים הודעות לאובייקטים בצורה הבאה:

  • mug makeEmpty (הפוך את הספל לריק)

(הודעת makeEmpty נשלחת לאובייקט mug) בשפת Objective-C אנחנו פשוט מקיפים את הפעולה בסוגריים מרובעים כך:

  • [mug makeEmpty]

מה שנראה כמו אוסף שרירותי של סוגריים יהפך לבסוף, עם לא מעט זמן וניסיון, למנגנון שמארגן קוד סביב מושגים מנחי-עצמים שנוספו כשכבה דקה על גבי עולם שפת התכנות C.

C + דברים שאתה יכול לעשות עם סוגריים מרובעים = Objective-C

המשך גלישה נעימה, צוות Dapps