פיתוח אפליקציות

קבל הצעת מחיר➘

API

מה זה API?

האינטרנט עומד במרכז חיינו כבר לא מעט שנים אך הוא לא עומד במקום אלא מתפתח כל הזמן. אתרים חדשים שנבנים, אפליקציות חדשות בכל תחום שהוא שמפותחות ועושות את החיים שלנו נוחים יותר ופשוטים יותר, שירותים שלא היו בעבר ואפשרויות בלתי מוגבלות להגיע לכל מידע שהוא הם חלק מחיינו, אך היום ישנו צורך גובר והולך לא רק שיהיו עוד ועוד פלטפורמות אינטרנטיות אלא גם שהן תוכלנה "לדבר" האחת עם השנייה. היום אתרי אינטרנט ואפליקציות חייבים לשפר ולשדרג את חווית המשתמש שלהם בכדי שהם יהיו אטרקטיביים, וחיבור עם שירותים שונים כמו גם עם "גורמים" נוספים ברשת משפרים ומשדרגים את החוויה. כך נולד לו המושג API – Application Programming Interface.

API לאפליקציותכל רשת חברתית או עסק ירצה שאפשרויות החיבור אליו יהיו כמה שיותר פשוטות ונוחות, ו- API מאפשר למפתחי אפליקציות להתחבר לממשקים אחרים ברשת בצורה פשוטה. API חוסך את הצורך למפתחים לפתח את החיבור הזה עם גורמים אחרים, ומספק ערכה של פקודות, פונקציות, ספריות קוד ופרוצדורות מוכנות. כך לדוגמא פייסבוק שמעוניינת כמובן שכמה שיותר אתרים ואפליקציות יתחברו אליה, מספקת API למפתחים בכדי שיוכלו לגשת אליה בצורה פשוטה. המתכנתים לא נדרשים לכתוב קודים אלא עושים שימוש במה שמסופק להם ובכך מבצעים את החיבור. נשמע קצת כמו סינית? הנה כמה דוגמאות שאולי יוכלו להסביר:

חיבור לאתרים ואפליקציות דרך פייסבוק

פייסבוק מספקת אם כן API למפתחים, כזה שמאפשר להתחבר כמשתמשים לאתרים באמצעות חשבון הפייסבוק. כולנו מכירים את זה – אנו נכנסים לאתר אינטרנט או לאפליקציה ונדרשים להירשם אליהם, רישום שיכול להיות מסורבל וארוך מה שעלול לגרום לנו לנטוש את רעיון השימוש בשירות באתר או באפליקציה מה שכמובן בעל האתר או האפליקציה לא רוצים והמפתח צריך לתת לכך מענה. איך הוא יכול לתת מענה? אם הוא יעשה שימוש ב- API שפייסבוק מספקת הוא יוכל לאפשר רישום מהיר באמצעות חשבון הפייסבוק, מה שאומר שכל מה שצריך הוא ללחוץ על האייקון המתאים ולהתחבר לאתר (אם המחשב או הסמארטפון מחובר לחשבון הפייסבוק הרישום יהיה מהיר במיוחד, שניים שלושה קליקים והרישום מבוצע, ואם הוא לא יהיה מחובר יהיה צורך לעשות שימוש בשם המשתמש והסיסמה של החשבון בפייסבוק מה שיהיה איטי יותר אך עדיין מהיר יותר מרישום מהיר באתר.

שימוש בשירותי פקס

יש אפליקציות ואתרים שדורשים מידע מהמשתמש מה שיכול להיות לעיתים גם קבצים שצריכים להישלח, ואחת הדרכים לעשות כן היא לעשות שימוש בפקס. המתכנת של אותה אפליקציה או אתר יוכל לעשות שימוש ב- API שיסופק לו על ידי חברה שמספקת שירותי שליחת פקס, וכך הוא יאפשר שימושיות נוחה יותר. ה- API שיסופק על ידי שירות הפקס למתכנת יקצר לו את הדרך בצורה משמעותית, והחברה המספקת את שרותי הפקס תקבל גם פרסום וגם תוכל לקבל חלק מהרווחים משימוש בשירותים.

שימוש במפות גוגל

שימוש במפות גוגל הוא עוד דוגמא טובה לשימוש ב- API על ידי מפתחים. נניח שיש לכם אתר שמפרסם צימרים בכל הארץ, אתר שמספק מידע על כל צימר וצימר שאתם משווקים. למה לא לשדרג את החוויה? מה עם הצגה ויזואלית של המקום ושל מה שיש בסביבתו? למה לא לאפשר למי שכבר הזמין חופשה להגיע בקלות רבה יותר? גוגל מפות מספקת כמובן API משלה למתכנתים ומפתחים מה שאומר שמי שמפתח את אתר הצימרים יכול להתחבר ל- API של גוגל מפות בלי שהוא צריך לתכנת מפות לבד. גוגל מצידה מרוויחה עוד גולשים ועוד שימוש בשירותים שלה מה שהוא כמובן אינטרס שלה.

האם חיבור לAPI מאט את האתר\אפליקציה?

חיבור אתר או אפליקציה יכול להאט מעט את טעינת העמודים מכיוון שכל קריאת חיבור ל- API היא קריאה לעמוד חיצוני. לדוגמא, אם אתם רוצים לשלב באתר שלכם ציוצים מחשבון הטוויטר שלכם, האתר שלכם ישלח קריאה בכל פעם ל- API של טוויטר ויעדכן את הנתונים. אך גם לזה יש היום פתרונות ובעיקר מהירות הגלישה ההולכת וגדלה מסייעת לפתור את הבעיה.

מי מציע ממשקי תכנות יישומים?

ממשקי תכנות יישומים – API מוצעים על ידי חברות בעלות מוצר תוכנה, צוותי פיתוח, מפתחים עצמאיים וסביבות פיתוח והאינטרס שלהם כפול – הראשון, היכולת להתחבר אליהם בקלות רבה ולקצר את זמן הפיתוח למתכנתים, והשני, למנוע גישה לא חוקית או לא בדרך הנכונה אל הנתונים שלהם, וכך לחסוך גם לעצמם בעיות עתידיות.

עולם בו הכל מחובר להכל

עולם האינטרנט הולך ומתפתח כל הזמן והיום יש צורך גובר והולך שממשקים שונים ישתלבו האחד עם השני. כולם מרוויחים מזה הן מצד האתר או האפליקציה והן מצד הלקוחות, וככל שיהיה שימוש רב יותר ב- API כך השימושיות שלנו באינטרנט בכלל ובאתרים ובאפליקציות ספציפיים יהיו גבוהים יותר ובעיקר נוחים יותר ופשוטים יותר, ונוכל להגיע לכל מידע שאנו צריכים בקלות ובמהירות.