פיתוח אפליקציות

קבל הצעת מחיר➘

פיתוח למובייל

8 תחזיות פיתוח למובייל לשנת 2015

אפליקציות מבודדות – בחוץ, "מיקרו מומנטס" ('micro-moments') – בפנים.

פיתוח למובייל מעולם לא היה קל. למרבה הצער, עבור מרבית מפתחי האפליקציות בשוק, המלאכה הולכת להיות קשה עוד יותר על-פי דו"ח פורסטר חדש שמנבא שמונה שינויי מפתח לעולם המובייל בשנים הקרובות – שינויים שישאירו מפתחי אפליקציות לא רגועים במיוחד. במידה ודו"ח פורסטר אינו טועה, צופה למפתחי אפליקציות עתיד מטלטל. חברת האנליסטים טוענת שבעוד מפתחי אפליקציות ברחבי העולם עדיין מנסים להשתלט על פיתוח אפליקציות, השוק עובר שינוי דרמטי:

 • ".. שינוי שמתרחק מאפליקציות בודדות, לעבר הקשרים רלוונטים יותר, הנמסרים למשפחות של מכשירים, שמותאמים אישית לצרכים הייחודיים של לקוחות – שנקרא 'micro-moments'."

אם כך מהן "micro-moments" וכיצד אמורים מפתחי אפליקציות להערך עבורם?

שינויי גדול עומד לעבור על עולם הפיתוח למובייל

הודות למגוון המערכות האקולוגיות הרחב של חומרה ותוכנה, שלא לדבר על קישוריות לרשת האינטרנט ושיטות שילוח מביכות של אפליקציות במקביל, פיתוח אפליקציות למובייל נשאר סוג של 'אמנות שחורה' עבור רבים. אף על פי כן, מספר לא מבוטל של מפתחי תוכנה בכלל ואפליקציות בפרט, הצליחו לשלוט באמנות הפיתוח. "שום דבר לא יכול להיות רחוק יותר מהאמת" מכריזים האנליסטים מפורסטר. למעשה, הם מציינים, אפילו בזמן שמפתחי אפליקציות נאבקים להתעדכן לשינויי השוק, הוא עומד להשתנות בשמונה אופנים משמעותיים בשנת 2015:

 1. אפליקציות סטנדרטיות יאבדו את יוקרתן.
 2. חדשנות בעולם החומרה תפתח הזדמנויות חדשות.
 3. תחרות בעולם המובייל תעבור לאביזרים ומערכות אקולוגיות.
 4. האצה במיזוג העולם הפיזי והדיגיטלי.
 5. רכיבים ישלטו בחווית המשתמש.
 6. קונטקסט יהפוך לאולטרה איכותי.
 7. בכל ארגז כלים לפיתוח תוכנה יופיעו שירותי עיצוב API ווירטואליזציה.
 8. פלטפורמות בעלות קידוד ירוד יעלו מדרגת צבירה אך יתקשו להפוך לחלק מהזרם המרכזי.

ביסוד כל הנקודות הללו הוא הצורך באיטרציה מהירה יותר תוך אינטראקציה קשורה ורלוונטית יותר עם לקוחות. אם כך, בכל הקשור לעיצוב API למשל, בפורסטר מתעקשים כי:

 • "מערכת אקולוגית API מוגדרת היטב הכרחית לחווית משתמש (מובייל או אחר) גמישה דיה לאמץ שינויים מלתי פוסקים לדרישת לקוחות.". הסיבה לכך היא שבהעדת הגמישות "חברות נאלצות לקיים ארכיטקטורות עורפיות (back-end) עבור כל ערוץ חזיתי (front-end), מה שפשוט לא ניתן לדירוג."

אולם השינוי המפתיע ביותר (והקשה ביותר לעיכול) יכול בהחלט להיות ההתרחקות מפיתוח אפליקציות עצמאיות כנקודת המוצא לפיתוח עבור מכשירי מובייל.

אימוץ 'Micro-Moments'

אחד השינויים המאתגרים שעומדים בפני מפתחי אפליקציות קבור עמוק בנושא הפיצול המרובה: הפיצול בין המכשירים הניידים, מערכות הפעלה, גדלי מסכים ועוד. בעוד הבעיה היא כוללנית לעולם המובייל בכלל, היא מפחידה במיוחד עבור מפתחי אפליקציות לאנדרואיד, כפי שאפשר להבין מהתמונה הבאה:

פיתוח למובייל 2015 micro-moments

במידה מסויימת, מפתחים רבים הסתגלו לפיצולים הרבים על ידי התעלמות מהם. במקום להבטיח שהאפליקציה שפיתחו תעבוד על כל מכשיר מובייל, הם התאימו את האפליקציה רק עבור המכשירים הנפוצים בשוק הסלולר – יתכן מאד שהגישה הזו כבר לא תעבוד יותר. ליתר דיוק, האנליסטים של פורסטר טוענים שחווית משתמש טהורה בלבד לא תהיה הגישה הנכונה יותר לפיתוח תוכנה ואפליקציות:

 • "במקום המצב הנוכחי בו לקוחות משתמשים באפליקציות כמה פעמים ביום, יהיה על מפתחים לחשוב איך למשוך לקוחות באינטראקיות בנות 5-10 שניות בכל פעם ובפעמים רבות ביממה. כתוצאה, מוקדי פיתוח משתנים להעדפת הודעות, ווידג'טים, אינטראקציות מוצלבות בין מכשירים, אשר נתמכות בצורה הטובה ביותר על ידי מערכות iOS 8 בעלות API חדש. במובן מסויים, תור הזהב של האפליקציה העצמאיית תיגמר ומפתחים ידרשו להסתגל."

בעבר, היה זה בלתי אפשרי עבור מפתחי אפליקציות, אולם אפל, גוגל וספקי פלטפורמות אחרים פותחים גישה לשירותי פלטפורמות כמו גם לחיישני מכשירים. זאת מתוך ההודעה הבאה:

 • "מיקרו-רגעים ('Micro-moments') מוצגים באמצעות תכונות פלטפורמה כמו Google Now ו- iOS8. אלה, מספקים API כך שמפתחים יוכלו להזריק מידע רלוונטי ורענן לפלטפורמות המובייל. בנוסף, הודעות פעילות, שזמינות מאז שחרור גרסת אנדרואיד 4.0 ועכשיו ב- iOS 8, ינועו לחזית סדרי עדיפויות המפתחים כדרך למשוך את תשומת ליבם של לקוחות בעזרת נתונים קונטקסטואלים רלוונטים."

במילים אחרות, במקום הגישה מלמעלה למטה, אפל וגוגל סוף סוף מאפשרים למפתחים ומשתפי פעולה לשחק תפקיד גדול יותר במערכות האקולוגיות המכובדות שלהן. אלו חדשות נפלאות עבור מפתחים ולקוחותיהם. כמו כן, מדובר בקושי רב, שדורש יותר מגישת "כשנסיים לפתח יזרמו הלקוחות".

לומדים להכיר אותך

למעשה, חווית המשתמש כבר לא קשורה באפליקציה לכשעצמה. החוויה קשורה לניתוח שמכתיב אינטראקציה:

 • "'Micro-Moments' דורשים הבנה עמוקה של רצונות הלקוח, כמו גם איך והיכן הוא מעוניין שיימסר לידיו המידע הקריטי. המידע מועבר ללקוח בעזרת מידע על מיקום, היסטוריית פעילות ותפעול מצטבר שדורשים שילוב של נתונים בזמן אמת במקביל למידע פנימי אישי וצד שלישי."

האנליסטים מפורסטר מוסיפים תוספת ברורה: "צוותים שכבר השקיעו רבות בממשקי API מקיפים ימצאו את מקומם מובטח לתמיכה ב- 'Micro-Moments", בעוד מפתחים אחרים יתקשו להסתגל." הודות למיזוג המשמעותי בין העולם הדיגיטלי לפיזי, מפתחי תוכנה ואפליקציות למובייל יאלצו לחשוב היטב על איך לנצל את 'Micro-Moments' לטובת מה שקורה בעולם האמיתי (מיקום, לדוגמה) ולחשוף את במידע הדיגיטלי הנכון בדיוק בזמן הנכון.

קל? ודאי שלא. חיוני? בהחלט!

שפת מפתחים חדשה Swift 

iOS code - swift

Swift is an innovative new programming language for Cocoa and Cocoa Touch. Writing code is interactive and fun, the syntax is concise yet expressive, and apps run lightning-fast. Swift is ready for your next iOS and OS X project — or for addition into your current app — because Swift code works side-by-side with Objective-C.

המשך גלישה נעימה, צוות Dapps.co.il