פיתוח אפליקציות

קבל הצעת מחיר➘

פיתוח אפליקציות פייסבוק

תחילת עבודה עם פיתוח אפליקציות פייסבוק באמצעות Coldfusion / RAILO

פייסבוק ממשיכה לחדש ולעדכן, ומרבית המקורות העוסקות בנושא פיתוח אפליקציות פייסבוק מיושנות. דברים כמו "קופסאות פרופיל" הם עניין פאסה, וכיום עלינו לעבוד עם מה שנקרא "כרטיסיות יישום" (באנגלית: "Application Tabs"). בנוסף, צוות Dapps מצא כי ישנם כמה מושגים כלליים אודות אופן העבודה של אפליקציות פייסבוק. המושגים הכללים לא זכו לסיקור נרחב במקורות אחרים.

מדוע פייסבוק?

על פי מדדים סטטיסטים, פייסבוק הוא האתר השלישי במובנים של תנועת משתמשים כיום בארה"ב (סטטיסטיקות ממדינות אחרות בעולם לא זמינות נכון לכרגע). הטבע של פייסבוק הוא שאנשים מתרועעים, באים במגע, וסוקרים פעילות של אנשים אחרים, מה שאומר שאם חבר שלך מפרסם שהוא משתמש באפליקציה מסויימת או מבקר באתר מסויים, אתה מקבל על כך התראה, ועבור מרביתנו, זו סיבה מספקת לבדוק מה כל כך מעניין. זה מה שנקרא "שיווק שורשי", וזה עובד.

"גולש האינטרנט הממוצע בארה"ב מבלה יותר זמן בפייסבוק מאשר בגוגל, יאהו, יוטיוב, מיקרוסופט, ויקיפדיה ואמזון – יחד" (לא נוכל להסתמך על נתונים מישראל אך סביר להניח שהעובדה נכונה גם במקרה שלנו).

ההצהרה הזו אמורה לומר לך משהו. קיים שוק אדיר שניתן לנצל. אפילו אם תניח שפייסבוק אינו כלי שימושי עבורך, לא תוכל להתווכח עם המספרים כשמדובר בהגעה ללקוחות פוטנציאלים.

למה דווקא CFML עם פייסבוק?

CFML הוא ראשי תיבות ל: "ColdFusion Markup Language" – משמע, "שפת סימון היתוך קר" – שפת תכנות פיתוח אינטרנטי שפועלת על JVM, .NET framework ומנוע Google app.

בתקווה, ההתעניינות שלך ב- CFML\Railo עונה על השאלה: מדוע פייסבוק? כיוון ש- CFML היא שפת תכנות כל כך רבת עוצמה וקלה ללמידה, זה רק הגיוני שנוכל לפתח אפליקציות לפייסבוק בעזרתה.

תמיד כדי להיזהר כשמאפשרים לאתרים "לשוחח" אחד עם השני. השימוש ב- CFML עם פייסבוק אינו שונה; אולם אנשים רבים כבר גברו על הבעיות הפוטנציאליות, ובקלות ניתן להמנע מתקלות על ידי פעולת העתק\הדבק פשוטה מעבודתם של אחרים.

הבנת זרימת מידע

פייסבוק הוא אתר די ייחודי במובן במבנה שלו, והבנת המבנה חיונית ליכולת פיתוח אפליקציה כראוי. תחסוך מעצמך המון תסכול בבדיקת הסעיף הבא לפני תחילת כתיבת קוד.

ברוב האתרים או האפליקציות האינטרנטיות, אנשים מקלידים כתובת אתר, והם מתחברים ישירות לשרת האינטרנט שלך, היכן שהאפליקציה מנהלת את לוגיקת העסק, האינטראקציה עם מסד הנתונים וכל עבודה אחרת, שלאחר מכן מספק תוכן חזרה למשתמש.

עם פייסבוק, התמונה מעט שונה. עם אפליקציות פייסבוק, משתמשים פותחים את דפדפני האינטרנט שלהם לכתובת פייסבוק ("Canvas URL"), השרת של פייסבוק מבצע בקשה "מאחורי הקלעים" לשרת שלך ("Callback URL"), מכאן האפליקציה שלך מגיבה לבקשת פייסבוק, שלאחריה, פייסבוק מבצעת את הפעולה הסופית ושולחת תוכן אינטרנטי חזרה למשתמש בדפדפן.

פיתוח אפליקציות פייסבוק

אם תעקוב אחרי התרשים, תבחין שמשתמשים תמיד באינטראקציה עם פייסבוק, כשלמעשה השרת של פייסבוק הוא זה "שמדבר" עם האפליקציה שלך. תוכל גם להתחבר חזרה לפייסבוק באמצעות ה- API שלהם, כדי לקבל מידע אודות משתמשים, חברים, תמונות, התראות, הודעות ועוד. לכן, ישנם שני מושגים חשובים שיש לזכור (+בונוס):

  1. קוד אפליקציית הפייסבוק שלך חי על גבי שרת האינטרנט שלך, בנפרד מפייסבוק.
  2. אתה תקבל בקשות אינטרנטיות מפייסבוק בשם משתמשי פייסבוק.
  3. על המשתמשים תמיד לבוא במגע עם אתר פייסבוק; הם לא צריכים לעבור ישירות לשרת שלך.

מה זה Canvas \ Callback URL?

כתובת הקנבס ("Canvas URL") היא כתובת פייסבוק, אותה תגדיר בהמשך. כתובת ה- "Callback" היא השורש בה מותקנים כל קבצי האפליקציה (*.cfc ו- *.cfm). זה גם המקום בו מותקנים קבצי ה- css, תמונות וכל דבר אחר שנחוץ לאפליקציה שלך.

כתובת ה- Callback יכולה להימצא בכל חשבון שמארח אתרים, כך שאין צורך להתקין מארח אינטרנטי נפרד עבור פיתוח אפליקציית הפייסבוק שלך.

הגדרת אפליקציית פייסבוק חדשה

באופן כללי, הגדרת אפליקציית פייסבוק חדשה היא קלה יחסית, אולם ישנם כמה משוכות שעלולות להכשיל אותך, אותן נפרט בקצרה.

הדבר הראשון שיש לעשות הוא להיכנס לחשבון הפייסבוק שלך, ולאשר את אפליקציית מפתחי היישומים של פייסבוק, בכתובת הבאה: https://developers.facebook.com. ברגע שאישרת את האפליקציה, תבחין בקישור ליצירת אפליקציה חדשה.

צור אפליקציה חדשה והענק לה שם:

פיתוח אפליקציות פייסבוק

מלא את התיאור הרצוי. תוכל גם להקצות לאפליקציה לוגו אם תרצה:

פיתוח אפליקציות פייסבוק

לחץ על אופציית Canvas.

פיתוח אפליקציות פייסבוק

  • הזן את כתובת URL של הקנבס (הכתובת הופכת להיות הכתובת אליה אתה והמשתמשים באפליקציה שלך יפנו אליה – apps.facebook.com/yourapp).
  • הזן את כתובת האתר של הקריאה החוזרת ("Callback"). זוהי הכתובת המלאה לשרת שלך, בו מתגורר קוד ה- CFML.
  • נקודה חשובה: בחר בשיטת הרינדור – "FBML" (ראשי תיבות: "Facebook Markup Language").
  • את האופציות הנותרות ניתן להשאיר במצב ברירת המחדל.
  • כשתסיים, שמור את השינויים.

פיתוח אפליקציות פייסבוק

דף הסיכום של האפליקציה יראה לך אינפורציה חשובה, במיוחד את מפתח ה- API, לו תזדקק באפליקציה שלך מאוחר יותר.

שקול את השימוש במצב "ארגז חול" ("Sandbox") שהופך את האפליקציה שלך לבלתי נראית לעולם בזמן עבודת הפיתוח. כמו כן, שקול להשתמש בספריית האפליקציות של פייסבוק על מנת לקדם את האפליקציה שפיתחת.

בשלב זה, לא נצלול אל מערך הקידוד של האפליקציה – נשמור זאת למאמר נפרד.

בהצלחה חברים. צוות Dapps – חברה לפיתוח אפליקציות