פיתוח אפליקציות

קבל הצעת מחיר➘

עורך דין אפליקציות

עו"ד להגנה על פיתוח האפליקציה שלך

עורך דין הגנת פטנט לאפליקציות

עלה בך רעיון לאפליקציה? מעוניין להפוך רעיון למוצר? רוצה להתחיל בפיתוח האפליקציה אבל פחד מהעתקה או גניבה? פורמט זכויות יוצרים בינלאומי הוא הפתרון עבור יזמי פיתוח כמוך. רבים לפניך ואחריך חשים ויחושו את שאתה מרגיש עכשיו. הפרפור בבטן, ההתרגשות והביטחון שמלווה בזיעה קרה – אנחנו מבינים אותך. זהו השלב בו נמליץ לפנות למשרד עורכי דין מומחה לאפליקציות שילווה אותך בתהליך המצאת ההגנה הבינלאומית על האפליקציה שתאושר ותוכר ע"י בתי המשפט בישראל ובחו"ל. שוק האפליקציות למובייל הוא עסק לוהט בימינו. מונע על ידי אימוץ טכנולוגית הטלפונים החכמים, הטאבלטים ותחרות שמורידה מחירי פיתוח, השוק העולמי לטכנולוגיות אפליקציות לניידים (apps) מוערך להגיע לשווי 25 מיליארד דולרים עד סוף שנת 2015. (מקור: Markets and Markets).

אם הנך יזם מתחיל או יזם מנוסה ומעוניין בפיתוח ושיווק אפליקציה למובייל, ישנם כמה שיקולים משפטיים שמומלץ לקחת בחשבון שיגנו עליך ועל האינטרסים של לקוחותיך.
להלן מה שעליך לדעת:
פעל במסגרת החוק כפי שהוא חל על כל עסק. התחלת כל עסק, בין אם עסק מהבית, באינטרנט או פתיחת חנות ברחוב ראשי, מחייבת אותך לבצע מספר צעדים משפטיים ולענות על כמה רגולציות; החל מרישום העסק, קבלת היתרים, שכירת עובדים וכו'. השכלת עצמך בהיענות הרגולטורית תחסוך כאבי ראש וריצות מיותרים, ותסלול את הדרך לפתיחת עסק פיתוח האפליקציות שלך.

דע כיצד שוק האפליקציות מנוטר

אם השתשמשת באפליקציה מימיך, את יודע עד כמה הן כוללות ביקורת צרכנית. ביקורות שליליות (הן ממשתמשים והן ממומחים), תלונות וסקירות רעות עשויות להביא סוף מהיר למחזור החיים של כל אפליקציה שטיבה מוטל בספק.
שתי המוקדים העיקריים לביקורת משתמשים ומבקרי אפליקציות מקצועיים הם דמי אפליקציה (האם הם חשופים במלואם בעת ההורדה ובתנאי השימוש של האפליקציה?) ומדיניות פרטיות (איזה מידע על המשתמשים נאסף ונחלק עם אחרים, והאם התנאי חשוף ומוסכם מראש בתנאי השימוש של האפליקציה?).
בעוד רגולציה בשוק הסלולרי בחיתוליו (ויש שיטענו שהצלחת השוק הסלולרי דווקא קשורה לעובדה שהוא חופשי לתחרות במידה רבה), אפליקציות מובייל יכולות ליפול תחת פיקוח "האמת בפרסום" וחוקי פרטיות נתונים שמוסדרים על ידי מחלקת הגנת הצרכן של ועדת הסחר הפדרלית בארה"ב (FTC).

הקפד לחשוף את כל החיובים

פיתוח אפליקציה מותאמת אישית יכול להיות מיזם יקר ואם אתה מחפש להחזיר חלק מההשקעה בחיוב תשלום (אם בחיוב מראש או תוספות עתידיות), ודא לחשוף מראש את החיובים באופן מלא וברור. המלצתנו היא שאפילו לא תנסה לקבור עמלות באותיות הקטנות, המשתמשים והמבקרים שלך לא יודו לך על זה.
אם אתה צופה שילדים ישתמשו באפליקציה שלך, אפילו אם הורה יהיה אחראי על הורדתה, קריטי ביותר שתחשוף את החיובים מראש. במידה והורה יגלה שילדיהם ביצעו חיובים לא מורשים משום שהמדיניות לא הייתה ברורה, הריקושט השלילי הפוטנציאלי עלול להזיק מאוד לעסק שלך.

 

פתח את מדיניות הפרטיות שלך

על פי מחקר מבית האתר futureofprivacy.org – פורום העוסק בנתוני פרטיות, למעלה מ- 22 אפליקציות מובילות בעולם המובייל חסרות מדיניות פרטיות בסיסיות.
הקונצנזוס בתחום האפליקציות ויישומי אינטרנט בכלל ברור למדי – מומלץ מאוד לכל עסק אינטרנטי להבהיר כיצד הוא אוסף ומגן על נתוני המשתמש. ניתן למצוא ברחבי הרשת מחוללי מדיניות פרטיות חינמיים שמעניקים למפתחי אפליקציות את האפשרות להתאים אישית את המדיניות שמתאימה לצרכיהם. המחוללים הנמצאים הם לרוב באנגלית אך ניתן לתרגמם לעברית.

תמיד התייעץ עם עורך דין קניין רוחני

כל סיטואציה ייחודית, לכן תמיד מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בדיני פרטיות והגנת הצרכן לקבלת ייעוץ מפורט לצורך המיזם הספציפי שלך.
איך להגן על רעיון לאפליקציה? ניתן להגן על פיתוח האפליקציות שלך כבר בשלב הרעיון בעזרת מה שנקרא 'פורמט זכויות יוצרים' או 'פורמט (מאמר המסביר על תהליך יישום פטנט לאפליקציה-feeder.co.i), כשהשימוש בפורמטים הכרחי טרם הפנייה לחברות פיתוח אפליקציות. במידה והינך מעוניין בהגנה איתנה על זכויות היוצרים על הרעיון לאפליקציה, השלב הראשון הוא לא להניח לרעיון לחמוק מבין ידיך. מומלץ לרשום את זכויות הקניין הרוחני בראש ובראשונה על שמך, לשמור את זכויות הרעיון אצלך ולהגן על פיתוח האפליקציה שלך. מומלץ מאוד לפנות ליעוץ משפטי – רבים כשלו עוד בשלב הראשוני הזה.

business-ideas

האם זכויות היוצרים על פיתוח האפליקציה חייבות להיות בינלאומיות?

פורמט זכויות היוצרים לאפליקציה, אתר אינטרנט, רשת חברתית או תוכנה הוא בינלאומי ומבוסס על האפיון המשפטי של האפליקציה שברצונך לפתח בהתאם לדיני זכויות יוצרים, מאושר נוטריונית ובעל תוקף בינלאומי מטעם בית המשפט, לשם רישום ותיעוד זכויות היוצרים באפליקציה. בדומה לרישום פטנט על מוצר, פורמט זכויות היוצרים לרעיון לאפליקציה, מאפשר ליזם להקים סטראט-אפ לאפליקציה ולבצע עסקאות הקשורות לאפליקציה תוך שהוא מגן עליה מהפרת זכויות יוצרים ועושה שימוש בתביעות כספיות ובקשות לצווי מניעה זמניים בבית משפט בישראל או בחו"ל, במידה ובוצעה הפרה כלשהי.

האם על זכויות היוצרים להיות נוטריוני?

התשובה הקצרה היא – כן. התשובה הארוכה היא זו – לא ניתן לזכות בתעודה מרשם זכויות יוצרים בישראל על זכויות היוצרים באפליקציה, משום שבישראל, למרות שהשנה היא 2015, לא קיים רשם שכזה. מנגד, פורמט זכויות יוצרים שהוא נוטריוני זוכה למעמד משפטי מקביל הודות להיותו תעודה ציבורית. כך, בזכויות היוצרים ניתן למעשה להשיג את היתרונות המשפטיים הקיימים בדיני הקניין הרוחני האחרים כגון:
אכיפת הפורמט הנוטריוני בבית המשפט לצורך קבלת צו מניעה על הפרת זכויות יוצרים, כפי שאוכפים זכות קניין רוחני אחרת כפטנט, סימן מסחר או מדגם.
הגנה מורחבת לחו"ל והליך משפטי קצר המבוצע בבית המשפט.
המאמר אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי ואנו בחברת Dapps ממליצים לפנות לעורך דין לענייני זכויות יוצרים וקניין רוחני שיגן על הרעיון שלכם ופיתוח האפליקציה שלכם.